Lajmet e fundit

24/09/2021
Sfida interesante në xhiron e tretë të Art Motion Superligës

SUPERLIGA E MESHKUJVE

Java e tretë e Art Motion Superligës do të sjellë ndeshje mjaft interesante.

Takimi hapës është ndërmjet RC Cola Dritës dhe Trepçës. Gjilanasit kanë dy humbje, kurse mitrovicasit dy fitore. ‘Xehetarët’ do të paraqiten pa Drilon Hajrizin, Valdrin Haxhiun dhe Burim Zekiqin, pas incidentit të javës së kaluar ndaj Prizrenit 16. Kjo e bënë sfidën më të balancuar dhe të dy skuadrat do të hyjnë për fitore.

Përballje shumë interesante pritet mes Prizrenit 16 dhe Golden Eagle Yllit, që zhvillohet në Therandë, për shkak se palestra në Prizren po shfrytëzohet për vaksinimin e popullsisë, ashtu si edhe ajo në Gjilan. Prizrenasit kanë një fitore dhe një humbje në edicionin e ri, kurse therandasit dy humbje. Skuadra nga Prizreni së fundi fitoi Superkupën, ndërsa Ylli është kampion i Kosovës dhe Ligës Unike.

Peja-Rahoveci është po ashtu një ndeshje interesante që zhvillohet të dielën. Pejanët kanë dy fitore në dy ndeshje, ndërsa Vreshtarët kanë një fitore dhe një humbje.

Java e tretë përmbyllet me takimin e rivalëve të vjetër të basketbollit të Kosovës, Bashkimit dhe Sigal Prishtinës, që zhvillohet në Rahovec. Të dy skuadrat kanë nga një fitore dhe një humbje.

Ndeshjet transmetohet ekskluzivisht në platformat Art Motion dhe Kujtesa.

Java 3

E shtunë

17:15 RC Cola Drita - Trepça                                    

19:00 Prizreni 16 - Golden Eagle Ylli              

E diel

17:15 Peja - Rahoveci                                       

19:00 Bashkimi - Sigal Prishtina

24/09/2021
Rugova dhe Hasani përzgjidhen për kursin “S2A Sport Mobility”, ndërsa Sefaja për Programin Ndërkombëtar të Certifikimit të Pasurimit të Trajnerëve

FBK

Tetë pjesëmarrës nga Kosova do të vijojnë kursin evropian për administratorë sporti, të organizuar nga organizata ndërkombëtare “S2A Sport Mobility” dhe të financuar nga programi i Bashkimit Evropian: “Shkëmbimi dhe mobiliteti në sport”. Pjesëmarrës në kurs do të jenë 40 vijues nga vende të ndryshme të Evropës, ndërsa shumica prej tyre, nga tetë sosh, janë nga Kosova, Shqipëria, Maqedonia e Veriut dhe Mali i Zi.

Vijuesit e përzgjedhur nga KOK-u, në bazë të kritereve të përcaktuara nga organizatori dhe të dërguara me kohë tek federatat sportive janë: Granit Rugova e Artina Hasani (basketboll), Endrit Syla e Blerina Imeri (KOK), Jeton Oruqi (pingpong), Gresa Bakraqi (atletikë) dhe Venita Smakaj e Fjona Xhelili (sporti universitar).

Koordinator për Kosovë është Endrit Syla, ndërsa në njërin prej moduleve nga Kosova do të ligjërojë edhe kryetari i Federatës së Pingpongut të Kosovës, Jeton Beqiri, njëherit anëtar i Bordit Ekzekutiv të KOK-ut. Ai do të ligjëroj rreth temës për planet strategjike të organizatave sportive.

Kursi mbahet në tri module, nga një javë për secilën, dhe organizohet gjatë muajve shtator, tetor dhe nëntor 2021. Modulet ishin paraparë të mbahen në Shqipëri, Maqedoni të Veriut dhe Mal të Zi, por që shkaku i pandemisë Covid 19 do të mbahen online.

Trajneri i basketbollit, Dritëro Sefaja, është përzgjedhur nga Bordi i Komitetit Olimpik të Kosovës (KOK) për të vijuar “Programin Ndërkombëtar të Certifikimit të Pasurimit të Trajnerëve (ICECP)”. Programi është projekt i Komitetit Olimpik dhe Paralimpik të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në bashkëpunim me Solidaritetin Olimpik dhe Universitetin Delaware, derisa ka për qëllim zgjerimin e nivelit të lartë të përgatitjeve përmes programit të ICECP.

23/09/2021
Prezantimi i Givova-s si sponsor teknik i FBK-së

FBK

Kompania e njohur Givova është sponsore teknike e Federatës së Basketbollit të Kosovës (FBK).

Marrëveshja vlen deri në vitin 2024 dhe të gjithë Përfaqësueset e Kosovës do të veshin prodhimet nga Givova, që është e njohur për veshjet sportive në mbarë botën.

Të gjitha Përfaqësueset në veshmbathjet e tyre do të kenë edhe logon e Givova-s. Të dyja palët janë shprehura të kënaqura për bashkëpunimin, duke marrë parasysh që kompania italiane Givova është e njohur në mbarë botën për produktet sportive, ndërsa për Givova-n, do të jetë nder që të bashkëpunojë me FBK-në, duke marrë parasysh që Kosova në arenën ndërkombëtare paraqitet në shumë gara.

Kryetari i FBK-së, Arben Fetahu është shprehur se ky bashkëpunim është shumë i rëndësishëm për basketbollin e Kosovës, duke marrë parasysh që Givova është një kompani me renome botërore.

Fetahu nënvizoi se çdo sponsor është i mirëseardhur në basketboll, sidomos në kohën e pandemisë, që ka prekur mbarë globin.

I lumtur që lojtarët/et do të vishen nga Givova është shprehur edhe Drejtori i Përfaqësueseve të Kosovës, Granit Rugova. Ai nënvizoi se pas shumë bisedimeve arritën marrëveshje me kompaninë italiane. Rugova beson se sukseset e përbashkëta nuk do të mungojnë, duke theksuar se fillon një rrugëtim i përbashkët mes Givova-s dhe FBK-së, që do të zgjasë shumë vite.  

21/09/2021
Statistikat e dy xhirove të para në Art Motion Superligë

SUPERLIGA E MESHKUJVE

Dy xhirot e para përfunduan në Art Motion Superligën e Kosovës në basketboll, duke dhuruar ndeshje mjaft interesante.

Peja dhe Trepça kanë bilanc dy fitore dhe asnjë humbje, ndërsa Golden Eagle Ylli dhe RC Cola Drita kanë dy humbje.

Më së shumti pikë ka shënuar Sigal Prishtina, 207, kurse më së paku ka shënuar Bashkimi, 111.

RC Cola Drita ka pranuar më së shumti pikë, 223, kurse më së paku ka pranuar Golden Eagle Ylli, 132.

Skuadra me efektshmërinë më të lartë është Sigal Prishtina, 259, ndërkohë skuadra me më shumë kërcime është Rahoveci, 113 nga dy ndeshje apo 56.5 për ndeshje. Vreshtarët gjithashtu janë në vendin e parë sa i përket kërcimeve në sulm, 37, si dhe në mbrojtje 76, nga dy ndeshje.

Sigal Prishtina ka më shumë asistime, 60, nga dy sfidat e para në Superligë. Prishtinasit kanë edhe një rekord, sa i përket pikëve nga banka rezervë, 65.

Peja ka më shumë vjedhje të topit, 25 apo 12.5 për takime. Verdhezinjtë gjithashtu ka më shumë bllokada, 6 apo 3 për ndeshje.

 

30

Lojë

7

Fitore

23

Humbje

Highlights

Statistikat e lojtarëve për xhiron e 2 në Art Motion Superliga

# Lojtari Minutat e luajtura Pikët e shënuara Kërcime Asistime Indeksi
1 Nick Banyard 33.78 26 15 3 38
2 Ivan Koljevic 40 25 8 9 32
3 Wendell Mitchell 32.37 29 9 2 30
4 Milik Yarbough 30.28 24 13 5 30
5 Drilon Hajrizi 34.33 22 9 6 30
Statistics powered by Genius Sports

Na ndiqni në rrjetet tona sociale