Supported by:
General Sponsor:
Golden Sponsors:
Silver Sponsors:
Automotive Sponsor of Kosovo Basketball Federation:
Youth Basketball supporters:
Supported by:
General Sponsor:
Golden Sponsors:
Silver Sponsors:
Automotive Sponsor of Kosovo Basketball Federation:
Youth Basketball supporters:

Lajmet e fundit

08/06/2023
Dardanët e rinj luftuan deri në fund

YDF International tournament U14 Boys-Girls

Basketbollistët e rinj të Kosovës U14 janë mundur nga moshatarët e tyre të Maqedonisë Veriore me rezultat 71:75 (20:16, 21:22, 13:20, 17:17), në turneun e FIBA YDF-së që po zhvillohet në Prizren.

Dardanët kanë luftuar deri në fund, ku pësuan humbjen e parë në çastet e fundit të ndeshjes.

Pas një fillimi jo shumë të mirë, basketbollistët e rinj u këndellën dhe e fituan çerekun e parë 20:16, ndërsa e ngritën epërsinë në 33:24, në periudhën e dytë, kurse pjesa e parë përfundoi 41:38. Lojë interesante e me rikthime u zhvillua në pjesën e dytë, ku fituesi u vendos në fund dhe Maqedonia e fitoi ndeshjen e parë 71:75.

Te Kosova u dalluan Egzon Fazlija me 13 pikë e 20 kërcime, Enes Gashi me nëntë pikë e 19 kërcime dhe Lis Mehmeti me 19 pikë.

Ndërkohë, në konkurrencën e femrave, Maqedonia Veriore ka mundur Kosovën 101:23.

Kosova të premten (nesër) do të ndeshet me Rumaninë, vashat nga ora 17:00 dhe djemtë nga ora 19:00.  

08/06/2023
12-shet e Kosovës për turneun e YDF-së

Liga U14 Vajzat

FIBA YDF “Youth Development Fund” për U14 për pesë radhazi do të zhvillohet në qytetin e Prizrenit, ku do të marrin pjesë Kosova, Turqia, Rumania, Maqedonia Veriore dhe Bullgaria në të dyja konkurrencat.

 

Turneu fillon më 8 qershor dhe përfundon më 12, ku çdo ditë zhvillohen nga katër sfida dhe secila sfidohet me njëra-tjetrën.

 

Para fillimit të turneut trajneri i Kosovës U14 te femrat, Hasani Bytyqi dhe Driton Obërtinca te meshkujt kanë zbuluar 12shen për këtë turne.

 

Kosova U14 (F)

 1. Alara Perteshi
 2. Bora Mullabazi
 3. Albulena Dakaj
 4. Gerta Hoti
 5. Tiara Shala
 6. Riga Shkodra
 7. Erda Januzi
 8. Luenta Muzliukaj
 9. Era Muzliukaj
 10. Odeta Sejdiu
 11. Tuana Shulemaja
 12. Uma Fetahovic

Trajner Hasan Bytyqi, ndihmëstrajnere: Agnesa Robaj

 

Kosova U14 (M)

 1. Enes Gashi
 2. Blin Aliu
 3. Lis Mehmeti
 4. Eris Grashtica
 5. Egon Demiri
 6. Unik Ahmeti
 7. Unejs Përgjegjaj
 8. Etik Asllani
 9. Almir Dullovi
 10. Mal Krasniqi
 11. Egzon Fazliu
 12. Erin Kotorri

Trajner: Driton Obërtinca, ndihmëstrajner: Driton Rraci

07/06/2023
Orari i YDF-së në Prizren

YDF International tournament U14 Boys-Girls

Për pesë ditë radhazi në “Sezai Surroi” zhvillohen ndeshjet e turneut të FIBA YDF-së.

Nga 4 ndeshje do të zhvillohen çdo ditë, ndërsa do të marrin pjesë Kosova, Maqedonia Veriore, Turqia, Rumania dhe Bullgaria në të dyja konkurrencat.

Orari

8 qershor

13:00 Kosova (F) - Maqedonia Veriore (F) 

15:00 Kosova (M) - Maqedonia Veriore (M)

17:00 Bullgaria (F) - Rumania  (F)

19:00 Bullgaria (M) -  Rumania (M)

9 qershor

13:00 Turqia (F) – Bullgaria (F)

15:00 Turqia (M) – Bullgaria (M)

17:00 Rumania (F) – Kosova (F)

19:00 Rumania (M) – Kosova (M)

10 qershor

13:00 Turqia (F) – Maqedonia Veriore (F)

15:00 Turqia (M) – Maqedonia Veriore (M)

17:00 Bullgaria (F) – Kosova (F)

19:00 Bullgaria (M) – Kosova (M)

11 qershor

13:00 Rumania (F) – Turqia (F)

15:00 Rumania (M) – Turqia (M)

17:00 Maqedonia Veriore (F) – Bullgaria (F)

19:00 Maqedonia Veriore (M) – Bullgaria (M)

12 qershor

09:00 Maqedonia Veriore (F) - Rumania (F)

11:00 Maqedonia Veriore (M) -       Rumania (M)

13:00 Turqia (F) - Kosova (F)

15:00 Turqia (M) – Kosova (M)

 

 

06/06/2023
Turneu i YDF-së në Prizren, për 5 ditë zhvillohen 20 ndeshje

YDF International tournament U14 Boys-Girls

Nga 8 deri më 12 qershor, Prizreni do të jetë qyteti mikpritës i turneut FIBA YDF “Youth Development Fund” për U14.

Në këtë turne do të marrin pjesë Kosova, Bullgaria, Rumania, Turqia dhe Maqedonia Veriore në të dyja konkurrencat.

20 ndeshje do të zhvillohen për pesë ditë me radhë, apo nga katër sfida çdo ditë në palestrën “Sezai Surroi”, ndërsa takimet do të transmetohen në faqen e FBK-së në YouTube. Secila kombëtare do të ndeshet me tjetrën. Përballjet zhvillohen nga ora 13:00 deri në ora 21:00.

Në ditën e parë, Kosova femrat do të përballet me Maqedoninë Veriore nga ora 13:00, ndërsa nga ora 15 meshkujt.

Të premten, Kosova do të ndeshet me Rumaninë, fillimisht vashat nga ora 17:00 dhe meshkujt nga ora 19:00. Në po të njëjtën orë ditën e shtunë, Kosova do të sfidohet nga Bullgaria, po ashtu fillimisht vajzat dhe më pas djemtë.

Ditën e diel, Kosova do të pushojë, kurse të hënën do të zhvillojë ndeshjet e fundit kundër Turqisë nga ora 13:00 dhe 15:00, në të dyja konkurrencat.

FBK dhe FIBA YDF kanë bashkëpunim që nga viti 2016, bashkëpunim ky, i cili ka ndihmuar në zbulimin e talenteve të rinj, edukimin e trajnerëve dhe ngritjen profesionale te lojtarët.

Projekti i mbështetur nga FIBA është i akorduar së bashku me Federatat nacionale të Turqisë, Bullgarisë, Rumanisë dhe Maqedonisë Veriore.

34

Lojë

6

Fitore

28

Humbje

Highlights

Statistikat e lojtarëve për xhiron e 28 në Prince Caffe Superliga

# Lojtari Minutat e luajtura Pikët e shënuara Kërcime Asistime Indeksi
1 Daniel Lekndreaj 32.58 31 14 1 38
2 Samir Zekiqi 22.13 14.5 2.5 2.5 30
3 Rrezart Memedi 22.71 26 1 3 28
4 Mikaile Tmusic 24.39 22 6 4 28
5 Jordan Notch 33.76 29 5 5 27
Statistics powered by Genius Sports

Na ndiqni në rrjetet tona sociale