24/07/2024 FBK

Kosova e nis me fitore

Kosova e ka nisur me fitore FIBA U18 Women’s EuroBasket, Divizioni C për femra, që po zhvillohet në Prishtinë. Vashat dardane triumfuan ndaj Qipros me rezultat 54:61 (14:19, 15:19, 12:13, 13:10).

Dardanet e reja e nisën ndeshjen shumë më mirë të përkrahur edhe nga publiku, për të pasur epërsi prej nëntë pikësh 5:14, derisa e fituan çerekun e parë 14:19. Vashat e Kosovës vazhduan me lojë të mirë në periudhën e dytë, për të shtuar më shumë epërsinë, për të shkuar në pushim me rezultat 29:38.

Në periodën e tretë u zhvillua lojë më e baraspeshuar, por me gabime të dyanshme, derisa shifrat në semafor pas 30 minutash ishin 41:51. Në dhjetë minutat e fundit, Qipro afroi shifrat tri herë deri në pesë pikë, por vashat dardane ishin të vendosura dhe triumfuan në fund 54:61.

Te Kosova u dalluan Flutura Mehmeti me 11 pikë e 13 kërcime, Klea Gashi me 12 pikë, Etna Rexhepi me nëntë pikë e tetë kërcime dhe Tia Tuhina me shtatë pikë e gjashtë kërcime.

Ndeshja e ardhshme e Kosovës do të jetë nesër ndaj Maltës nga ora 19:30.

Të enjten zhvillohen ndeshjet e fundit në grupe, ku do të vendoset se kush do të kualifikohet në gjysmëfinale dhe kush do të garojë për pozitat 5-7.

Në ndeshjet tjera të zhvilluara në ditën e sotme, që u zhvilluan në Grupin B, Shqipëria shënoi fitoren e parë në këtë garë, duke mundur Armeninë 64:50, derisa Azerbajxhani arriti fitoren e dytë, kësaj radhe mundi Gjeorgjinë 74:68.