13/10/2021 FBK

Sot zhvillohen ndeshjet gjysmëfinale të Superkupës Mbarëkombëtare

Edicioni i parë dhe historik i Superkupës Mbarëkombëtare do të zhvillohet në Vlorë, më 13 dhe 14 Tetor. Sonte zhvillohen ndeshjet gjysmëfinale, kurse finalja zhvillohet të enjten.

Në takimin e parë do të sfidohen Prishtina dhe Partizani nga Tirana. Skuadra prishtinase është fituese të Kupës së Kosovës, ndërsa së fundi ishin finaliste të Superkupës, ndërsa Partizani ishte finalist i Kupës së Federatës së Shqipërisë.

Në takimin tjetër do të përballen Penza nga Peja dhe Flamurtari i Vlorës. Skuadra nga Peja së fundi fitoi Superkupën e Kosovës dhe është kampione e Kosovës, kurse Flamurtari fitoi së fundi fitoi Kupën e Federatës së Shqiptarë dhe është kampion i Shqipërisë.

Kjo është hera e parë që organizohet Superkupa Mbarëkombëtare nga Liga Unike, kurse më pas do të fillojë Liga Unike te femrat me tri skuadra nga Kosova dhe tri nga Shqipëria.

Organizimi i Superkupës Mbarëkombëtare ndihmohet nga Federata e Basketbollit e Kosovës, Federata Shqiptare e Basketbollit dhe Klubi i Flamurtarit të Vlorës.

Orari

13 Tetor

16:00 Prishtina-Partizani

19:00 Flamurtari-Penza

14 Tetor

19:00 Finalja
Lexo dhe: