09/07/2022 FBK

Trepça dhe Sigal Prishtina në FIBA Europe Cup, shorti më 14 korrik

Nënkampionia e Kosovës, Trepça dhe kampionia e shumëfishtë e Kosovës, Sigal Prishtina do të marrin pjesë në kualifikimet e FIBA Europe Cup, ndërkohë, që shorti i kësaj gare do të mbahet më 14 korrik në Munih të Gjermanisë.

Dhjetë skuadrat janë kualifikuar direkt në grupe: Kangoeroes Basket Mechelen (BEL), BC Balkan (BULL), HAKRO Merlins Crailsheim (GJER), Hapoel Galil Elion (IZR), New Basket Brindisi (ITA), Donar Groningen (HOL), Anëil Wloclawek (POL), FC Porto (POR), CSM Oradea (RUM) dhe Gaziantep Basketbol (TUR).

18 klubet do t’i bashkohen nga kualifikueset e Ligës së Kampionëve në basketboll, që nuk arrijnë të depërtojnë në grupe. Katër do të jenë nga kualifikueset e FIBA Europe Cup, që zhvillohen midis 27-30 shtatorit.

22 klubet që do të garojnë në katër turnetë e Kualifikuesve do të ndahen në gjashtë vazo për shortin, bazuar në rezultatet e klubeve në Kupën e Evropës FIBA ​​gjatë tre edicioneve të mëparshme.

Do të jenë 10 klube të ndara që do të hyjnë direkt në turne në fazën gjysmëfinale dhe ato janë katër skuadrat në vazon 1, katër skuadrat në vazon 2 dhe dy skuadrat që do të tërhiqen nga katër skuadrat në vazon 3.

Vazo 1

ZZ Leiden (HOL)

Sporting CP (POR)

Kapfenberg Bulls (AUS)

Rilski Sportist (BULL)

Vazo 2

Telenet Giants Antwerp (BEL)

Kataja Basket (FIN)

Sigal Prishtina (KOS)

Besiktas JK (TUR)

Vazo 3

Hapoel Haifa (IZR)

Cholet Basket (FRA)

BC Kalev/Cramo (EST)

Petrolina AEK (QIP)

Vazo 4

SCMU Craiova (RUM)

Czarni Slupsk (POL)

BG Gottingen (GJER)

Aris BSA (GRE)

Vazo 5

BC CBET Jonava (LIT)

BC Wolves (LIT)

BC Trepça (KOS)

Jamtland Basket (SUE)

Vazo 6

KK Cedevita Junior (KRO)

Thor Thorlakshofn (IZR)

Sigal Prishtina është kualifikuar direkt në gjysmëfinale, ndërsa Trepça do të garojë nga çerekfinalet. Mitrovicasit për kundërshtar do të kenë njërën nga këto katër skuadra: SCMU Craiova (RUM), Czarni Slupsk (POL), BG Gottingen (GJER) dhe Aris BSA (GRE).
Lexo dhe:

Supported by:
General Sponsor:
Golden Sponsors:
Silver Sponsors:
Automotive Sponsor of Kosovo Basketball Federation:
Youth Basketball supporters:
Supported by:
General Sponsor:
Golden Sponsors:
Silver Sponsors:
Automotive Sponsor of Kosovo Basketball Federation:
Youth Basketball supporters: