07/08/2022 FBK

Fitorja e parë për Kosovën

Kosova ka shënuar fitoren e parë në ndeshjen e fundit të Kampionatit Evropian, Divizioni B për meshkuj U18. Dardanët e rinj kanë mundur Qipron me rezultat 90:74 (26:19, 26:15, 18:19, 20:21), në sfidën e vlefshme për vendin e 21-të.

Dardanët e nisën ndeshjen më mirë, duke pasur epërsi 16:10, ndërsa çerekun e parë e fituan me shifrat 26:19. Edhe më bindës ishin në periudhën e dytë, ku ngritën epërsinë, duke shkuar në pushim mes pjesëve me rezultat 52:34. Kjo u ndihmoi shumë në vazhdim të ndeshjes. Perioda e tretë e ndeshjes ishte më e baraspeshuar, por sidoqoftë, basketbollistët e rinj të Kosovës mbajtën epërsinë, ndërsa rezultati në semafor pas 30 minutash ishte 70:53. Edhe dhjetë minutat e fundit ishin të barabartë, 20:21, duke bërë që Kosova të triumfojë me rezultat 90:74.

Te Kosova u dalluan Olsi Kurtaj me 21 pikë, dhjetë kërcime e shtatë asistime, Norik Binqe me 16 pikë e pesë kërcime, Anes Gashi me shtatë pikë e 13 asistime, Bardh Istrefi me 21 pikë e gjashtë kërcime dhe Arlind Konjuhi me 17 pikë.  
Lexo dhe:

Supported by:
General Sponsor:
Golden Sponsors:
Silver Sponsors:
Automotive Sponsor of Kosovo Basketball Federation:
Youth Basketball supporters:
Supported by:
General Sponsor:
Golden Sponsors:
Silver Sponsors:
Automotive Sponsor of Kosovo Basketball Federation:
Youth Basketball supporters: