20/03/2023 JR NBA Kosova

Hidhet shorti për JR NBA Kosova

Sot ishte një ditë e rëndësishme për Federatën e Basketbollit të Kosovës (FBK). Me ceremoni zyrtare është bërë hedhja e shortit për Junior NBA Kosova.

Ky është edicioni i dytë i kësaj gare, ku marrin pjesë 30 shkolla fillore nga e gjithë Kosova dhe më pas janë ndarë në dy Konferenca (Lindore e Perëndimore) dhe gjashtë Divizione.

Hapjen e ka bërë Kryetari i FBK-së, Arben Fetahu, i cili ka folur për rëndësinë e këtij projekti dhe projektet e ardhshme që do të jenë me gjeneratat e reja, ndërsa Federata do të ketë derën hapur për të gjitha projektet që kanë për qëllim zhvillimin e basketbollit për të rinjtë në të dyja konkurrencat.

Ish-basketbollisti i njohur i NBA-së, Gordan Giricek, gjithashtu ka folur para të pranishmëve. “Shpresoj që do të vazhdoni me këso projekte. E kam parë punën nga afër që po bën Federata për gjeneratat e reja dhe ju uroj suksese”, u shpreh ndër të tjera Giricek, ndërsa Erik Brucker shtoi se, Federata po bën cfarë është e mundur për të rinjtë në të gjithë vendin dhe zhvillimin e tyre.

Më pas është hedhur shorti, ku shkollat fillore u ndanë në Divizione përkatëse.

Konferenca Lindore

 

Veri Perëndim

Xhavit Ahmeti-Utah Jazz

Iliria-Oklahkma City Thunder

Xhemajl Muatafa-Portland Trail Blazzer

Dardania-Minnesotta Timberwolfs

Ismajl Qemajli-Denver Nuggets

 

Divizioni Pacifik

 

Meto Bajraktari-Golden State Warriors

Pavarësia-LA Clipers

Hasan Prishtina-Sacramento Kings

Hilmi Rakovica-Phoenix Suns

Naim Frashëri-LA Lakers

 

Divizioni Jugperëndimor

Shaban Jashari-Memphis Grizzlies

SHMU 1-New Orleans Pelicans

SHMU 2-San Anonio Spurs

Avdullah Shabani-Houston Rockets

Migjeni-Dallas Mavericks

 

Konferenca Lindore

Divizioni Atlantik

 

Vaso Pasha-New York Kniks

Lidhja e Prizrenit-Boston Celtics

Bajram Curi-Brooklyn Nets

8 Marsi-Toronto Raptors

Ismajl Qemali-Philadelphia 76'ers

 

Divizioni Qendror

Emin Duraku-Cleveland Cavaliers

Destan Bajraktari-Chicago Bulls

Hysni Rexhepi-Indiana Peacers

Shkëndija-Detroit Pistons

Motrat Qiriazi-Milwauke Bucks

 

Juglindor

Gjon Sereçi-Washington Wizards

Emin Duraku-Orlando Magic

Vëllezërit Frashëri-Atlanta Hawks

Bafti Haxhiu-Charlotte Hornets

Tefik Çanga-Miami Heat
Lexo dhe:

Supported by:
General Sponsor:
Golden Sponsors:
Silver Sponsors:
Automotive Sponsor of Kosovo Basketball Federation:
Youth Basketball supporters:
Supported by:
General Sponsor:
Golden Sponsors:
Silver Sponsors:
Automotive Sponsor of Kosovo Basketball Federation:
Youth Basketball supporters: