Sigal Prishtina

Info rreth klubit

PALLATI I RINISE DHE SPORTEVE
info@kbprishtina.com
046102000

Administrimi

Kryetari: AGON ABAZI
Drejtor: AGON ABAZI
Trajner:

Media Sociale

Historiku i Ekipit

Klubi i Basketbollit Prishtina (anglisht: Basketball Club Prishtina), i njohur zyrtarisht si Sigal Prishtina për arsye sponsorizimi, është një klub profesionist kosovar i basketbollit me seli në Prishtinë.Ekipi aktualisht garon në Superliga e Basketbollit, Ligën Ndërkombëtare të Basketbollit të Ballkanit (BIBL) dhe Kupën e Evropës FIBA. Ata janë klubi më i suksesshëm në Kosovë, pasi kanë fituar 14 kampionate kombëtare, 14 kupa kombëtare dhe 7 superkupa në 14 vitet e fundit. Që nga viti 2013 klubi ka garuar në Ligën Ndërkombëtare të Basketbollit të Ballkanit (BIBL) dhe ata u bënë skuadra e parë kosovare që fitoi garën në 2015 pasi mposhti anën bullgare BC Rilski Sportist në finale. Në vitin 2015 ata u bashkuan në garën e sapoformuar evropiane të nivelit të tretë, FIBA Europe Cup. Ata u bënë Klubi i parë Kosovar që arriti në Raundin e 16 në Kupën e Evropës FIBA në 2018/19, ata gjithashtu fituan 15 Lojëra në garat Evropiane të Basketbollit deri më tani!

Lojtarët

   
Points FG FT Rebs Blck Foul
Foto Lojtari Pozita Gjatësia (cm) Pesha (kg) GP Min T Avg M A % M A % D O T Ass St To Fv Ag Cm Rv Indeksi
WENDELL MITCHELL SG 190 85 3 64.95 42 14 14 29 .48 10 14 .71 15 0.67 17 12 7 6 0 1 6 10 53
LEJSON ZEQIRI PF 204 90 4 128.73 79 19.75 32 57 .56 6 10 .6 14 2.25 23 7 6 8 0 5 19 13 78
MUHAMEDALI JANJEVA PF 202 98 4 111.85 57 14.25 21 46 .46 6 9 .67 23 2.25 32 15 6 9 0 2 19 7 73
JAN PALOKAJ SF 198 97 4 142.71 34 8.5 12 39 .31 5 10 .5 21 0.5 23 27 5 8 0 1 4 8 49
MERITON ISMAILI SG 190 80 4 77.19 46 11.5 17 32 .53 0 0 5 2.5 15 3 2 2 1 0 9 1 50
JON ISMAJLI SF 190 80 1 15.9 6 6 3 6 .5 0 0 2 0 2 2 3 0 0 1 0 1 10
DON POLLOSHKA PG 165 60 4 85 34 8.5 12 27 .44 3 4 .75 6 1.25 11 14 1 8 0 0 5 9 36
NICHOLAS TOMISCK PG 180 90 3 99.42 36 12 13 38 .34 5 7 .71 8 0.67 10 13 1 5 0 2 9 10 28
JETMIR ZEQIRI PF 200 105 4 107.38 35 8.75 13 37 .35 5 13 .38 18 2.5 28 4 1 11 3 2 17 14 28
ARBER BERISHA C 207 105 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Statistics powered by Genius Sports
 • FG - Field Goals
 • GP - Games Played
 • Min - Minutes Played
 • T - Total
 • Avg - Average
 • M - Made
 • A - Attempted
 • % - Percentage
 • D - Defesinve
 • O - Offesinve
 • Ass - Assists
 • St - Steals
 • To - Turnovers
 • Fv - in Favoure of
 • Ag - Againts
 • Cm - Committed
 • Rv - Received

Statistika për sezonën 2021/2022

Matches Efficiency / Index Time Leading
6 641 96.52333
Average Total
Points 94.5 567
Rebounds 42.33 254
Rebounds Defensive 27 162
Rebounds Offesinve 15.33 92
Assists 23.33 140
Blocks 1.83 11
Blocks Received 3.67 22
Steals 7.83 47
Turnovers 16.33 98
Fouls Total 20.83 125
Fouls On 16.83 101
Bench Points 37.83 227
Points In The Paint 35 210
Points Second Chance 14.67 88
Points Fast Break 16.17 97
Points From Turnovers 20.67 124
Made Attempted %
Free Throws 53 88 0.602273
Two Pointers 119 234 0.508547
Three Pointers 92 230 0.4
Field Goals 211 464 0.454741

Ndeshjet

# Ndeshjet Rezultati Shenuara Pranuara Kosh Diferenca
1 Peja vs Sigal Prishtina H 76 83 -7
2 Rc Cola Drita vs Sigal Prishtina F 124 56 68
3 Sigal Prishtina vs Peja H 83 90 -7
4 Bashkimi vs Sigal Prishtina F 105 104 1
5 Golden Eagle Ylli vs Sigal Prishtina H 69 95 -26
6 Sigal Prishtina vs Rahoveci F 86 83 3
7 Sigal Prishtina vs Prizreni-16 H 100 108 -8
8 Sigal Prishtina vs Rc Cola Drita F 105 53 52