Sigal Prishtina

Info rreth klubit

PALLATI I RINISE DHE SPORTEVE
info@kbprishtina.com
046102000

Administrimi

Kryetari: AGON ABAZI
Drejtor: AGON ABAZI
Trajner:

Media Sociale

Historiku i Ekipit

Klubi i Basketbollit Prishtina (anglisht: Basketball Club Prishtina), i njohur zyrtarisht si Sigal Prishtina për arsye sponsorizimi, është një klub profesionist kosovar i basketbollit me seli në Prishtinë.Ekipi aktualisht garon në Superliga e Basketbollit, Ligën Ndërkombëtare të Basketbollit të Ballkanit (BIBL) dhe Kupën e Evropës FIBA. Ata janë klubi më i suksesshëm në Kosovë, pasi kanë fituar 14 kampionate kombëtare, 14 kupa kombëtare dhe 7 superkupa në 14 vitet e fundit. Që nga viti 2013 klubi ka garuar në Ligën Ndërkombëtare të Basketbollit të Ballkanit (BIBL) dhe ata u bënë skuadra e parë kosovare që fitoi garën në 2015 pasi mposhti anën bullgare BC Rilski Sportist në finale. Në vitin 2015 ata u bashkuan në garën e sapoformuar evropiane të nivelit të tretë, FIBA Europe Cup. Ata u bënë Klubi i parë Kosovar që arriti në Raundin e 16 në Kupën e Evropës FIBA në 2018/19, ata gjithashtu fituan 15 Lojëra në garat Evropiane të Basketbollit deri më tani!

Lojtarët

   
Points FG FT Rebs Blck Foul
Foto Lojtari Pozita Gjatësia (cm) Pesha (kg) GP Min T Avg M A % M A % D O T Ass St To Fv Ag Cm Rv Indeksi
DUSTIN THOMAS PF 200 105 24 816.42 413 17.21 151 278 .54 94 137 .69 162 1.46 197 57 26 59 5 7 77 159 469
DERRICK WILSON PG 187 90 24 754.91 246 10.25 97 219 .44 34 53 .64 71 1.25 101 111 44 31 3 5 44 66 333
DARDAN BERISHA PG 190 80 20 578.68 323 16.15 103 292 .35 57 69 .83 55 0.9 73 109 27 58 1 7 34 55 274
ARBER BERISHA C 207 105 3 47.6 10 3.33 5 6 .83 0 2 16 2.33 23 1 2 5 5 0 6 3 33
MUHAMEDALI JANJEVA PF 202 98 5 68.62 32 6.4 12 20 .6 6 10 .6 13 1.4 20 3 1 5 3 4 9 7 42
JAN PALOKAJ SF 198 97 23 612.96 182 7.91 62 172 .36 25 33 .76 63 0.52 75 71 24 46 2 7 67 38 190
RREZART MEMEDI SG 196 96 21 334.08 141 6.71 45 102 .44 18 24 .75 34 0.24 39 16 13 9 2 3 50 24 139
LEJSON ZEQIRI PF 204 90 23 493.96 146 6.35 50 134 .37 21 31 .68 57 0.78 75 27 23 33 7 3 60 31 151
JETMIR ZEQIRI PF 200 105 23 393.1 120 5.22 49 101 .49 16 21 .76 53 1.13 79 26 11 36 1 7 70 24 144
NORIK BINQE SG 190 75 4 26 5 1.25 2 6 .33 1 4 .25 4 1.25 9 1 0 2 1 3 3 2 7
DREN DEDUSHAJ C 218 115 4 6.98 2 .5 1 3 .33 0 0 2 0 2 0 0 0 0 0 1 0 2
GENC ZEQIRI PG 187 84 4 40.48 6 1.5 2 8 .25 2 6 .33 4 0.5 6 1 2 3 0 1 9 5 2
Statistics powered by Genius Sports
 • FG - Field Goals
 • GP - Games Played
 • Min - Minutes Played
 • T - Total
 • Avg - Average
 • M - Made
 • A - Attempted
 • % - Percentage
 • D - Defesinve
 • O - Offesinve
 • Ass - Assists
 • St - Steals
 • To - Turnovers
 • Fv - in Favoure of
 • Ag - Againts
 • Cm - Committed
 • Rv - Received

Statistika për sezonën 2022/2023

Matches Efficiency / Index Time Leading
24 2219 593.6633
Average Total
Points 79.79 1915
Rebounds 41.21 989
Rebounds Defensive 29.08 698
Rebounds Offesinve 12.13 291
Assists 19.71 473
Blocks 1.71 41
Blocks Received 2.75 66
Steals 8.63 207
Turnovers 15.83 380
Fouls Total 20.33 488
Fouls On 20.25 486
Bench Points 23.58 566
Points In The Paint 35.83 860
Points Second Chance 11.71 281
Points Fast Break 11.67 280
Points From Turnovers 19.88 477
Made Attempted %
Free Throws 324 478 0.677824
Two Pointers 494 942 0.524416
Three Pointers 201 625 0.3216
Field Goals 695 1567 0.443523

Ndeshjet

# Ndeshjet Rezultati Shenuara Pranuara Kosh Diferenca
1 Sigal Prishtina vs Peja H 70 76 -6
2 Golden Eagle Ylli vs Sigal Prishtina F 77 56 21
3 Sigal Prishtina vs Vëllaznimi F 99 81 18
4 Trepça vs Sigal Prishtina H 75 80 -5
5 Sigal Prishtina vs Bashkimi F 87 80 7
6 Rahoveci vs Sigal Prishtina F 88 82 6
7 Sigal Prishtina vs Ponte Prizreni F 90 88 2
8 Peja vs Sigal Prishtina H 77 79 -2
9 Sigal Prishtina vs Golden Eagle Ylli H 68 86 -18
10 Vëllaznimi vs Sigal Prishtina F 79 71 8
11 Sigal Prishtina vs Trepça F 76 73 3
12 Bashkimi vs Sigal Prishtina F 73 66 7
13 Sigal Prishtina vs Rahoveci F 97 66 31
14 Ponte Prizreni vs Sigal Prishtina F 77 71 6
15 Sigal Prishtina vs Peja F 83 45 38
16 Golden Eagle Ylli vs Sigal Prishtina H 51 71 -20
17 Sigal Prishtina vs Vëllaznimi F 88 61 27
18 Trepça vs Sigal Prishtina F 88 53 35
19 Sigal Prishtina vs Bashkimi F 86 68 18
20 Rahoveci vs Sigal Prishtina F 82 48 34
21 Sigal Prishtina vs Ponte Prizreni F 72 52 20
22 Peja vs Sigal Prishtina H 72 74 -2
23 Sigal Prishtina vs Golden Eagle Ylli F 74 54 20
24 Vëllaznimi vs Sigal Prishtina F 86 51 35
25 Sigal Prishtina vs Trepça F 78 75 3
26 Sigal Prishtina vs Rahoveci F 97 75 22
27 Ponte Prizreni vs Sigal Prishtina F 88 77 11
28 Sigal Prishtina vs Golden Eagle Ylli F 82 75 7
29 Sigal Prishtina vs Trepça F 73 54 19
30 Sigal Prishtina vs Bashkimi F 82 67 15
31 Sigal Prishtina vs Golden Eagle Ylli F 80 76 4
32 Trepça vs Sigal Prishtina H 66 74 -8
Supported by:
General Sponsor:
Golden Sponsors:
Silver Sponsors:
Youth Basketball supporters:
Supported by:
General Sponsor:
Golden Sponsors:
Silver Sponsors:
Youth Basketball supporters: